ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
W dniu 31-go maja na całym świecie zwracana jest uwaga ludzi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne.
Światowy Dzień Bez Papierosa został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia - WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Dzień ten ma być zachętą, by nałogowi palacze przynajmniej na 24 godziny powstrzymali się od palenia papierosów, poznali jego negatywne skutki i uświadomili sobie korzyści wynikające z zaprzestania palenia.
Dzień ten dotyczy ludzi na całym świecie, bo jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie.
Dane dotyczące tego ogromnego zagrożenia są alarmujące. Światowa Organizacja Zdrowia walczy od wielu lat z epidemią palenia tytoniu na świecie.
Palenie zabija powoli, ale konsekwentnie. Palenie papierosów powoduje ok. 8 milionów zgonów rocznie – w tym ponad 600 tysięcy zgonów dotyczy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.
Sięgając po papierosa, należy pamiętać, że narażamy się na rozwój wielu, często śmiertelnych chorób. Zerwanie z nałogiem, choć nie jest łatwe, to przynosi z czasem wymierne korzyści.
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w akcji informacyjnej nt. szkodliwości palenia papierosów i poznać jego skutki zdrowotne. W tym celu oglądali filmy edukacyjne – „Niepozorny zabójca”, „+ Niepozorny zabójca”, których projekcja i analiza skłoniła ich do wielu refleksji. Przygotowane były również tablice informacyjne o szkodliwości palenia dla zdrowia oraz toksycznych substancjach zawartych w dymie papierosowym, dzięki którym uczniowie mogli poszerzyć swoje wiadomości.