Get Adobe Flash player

GODZINA DLA ZIEMI WWF POLSKA 2023

Już po raz szesnasty akcja ekologiczna Godzina dla Ziemi WWF odbywa się w Polsce.

25-go marca, w sobotę, o godzinie 20:30, na 60 minut w symbolicznym geście troski o planetę - miliony ludzi, miast i instytucji wygasi światła.

To coroczne wydarzenie, organizowane jest w ostatnią sobotę marca. 

Godzinę dla Ziemi zapoczątkował WWF, który w 2007 roku zachęcił aż 2 miliony mieszkańców Sydney do wyłączenia niepotrzebnych świateł i urządzeń elektrycznych na 60 minut.

 Godzina, to oczywiście zbyt krótki czas, by osiągnąć odczuwalne rezultaty w ochronie środowiska naszej planety. Inicjatywa ma charakter symboliczny – promuje postawy  proekologiczne i ma na celu wykształcenie trwałych nawyków – z korzyścią zarówno dla Ziemi, jak i jej mieszkańców.

Z roku na rok idea Godziny dla Ziemi cieszy się coraz większym uznaniem. Do akcji włączyło się ponad 100 państw, a w ciągu ostatnich lat na symboliczną godzinę światło gasło w wielu znanych miejscach, takich jak Koloseum, Opera w Sydney czy Piramidy w Gizie. Niektóre stacje telewizyjne wstrzymały nawet transmisje lub używały wyłącznie świateł LED-owych.

W 2011 roku w obchodach Godziny dla Ziemi uczestniczyły blisko 2 miliardy ludzi. Wtedy też ciemności zapadły w Pałacu Kultury i Nauki, w Galerii Zachęta czy w krakowskich Sukiennicach w Polsce.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF poświęcona jest w Polsce walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli wymieraniem gatunków.

Według najnowszego raportu WWF „Living Planet Report” w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zwierząt zmniejszyła się o 69%. Gatunki giną m.in. z powodu ciągłej ekspansji człowieka na ich tereny.

Bezpowrotnie tracimy przyrodę Ziemi i jej różnorodność biologiczną, która jest podstawą naszego istnienia.

Jedyną szansą na zachowanie przyrody i różnorodności gatunkowej planety jest objęcie jej ochroną.

W tym celu WWF Polska wystosowała pismo - „Chrońmy naszą przyrodę!Petycja w sprawie zwiększenia powierzchni obszarów chronionych” do pana premiera, w którym zwraca uwagę na:

  1. rozszerzenie obecnych i stworzenie nowych obszarów chronionych (w tym parków narodowych),
  2. objęcie 30% lądu i 30% mórz Polski obszarami chronionymi,
  3. objęcie 10% obszaru lądu i 10% mórz Polski ochroną ścisłą (obecnie jest ich zaledwie ok 1,5% na lądzie),
  4. stworzenie planu odbudowy zasobów przyrodniczych.

Cały tekst petycji dostępny jest na stronie  https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2023. Petycję można również podpisać, wyrażając tym samym aprobatę dla ochrony przyrody w Polsce.

Promowanie ekologicznej inicjatywy Godziny dla Ziemi podejmujemy co roku w naszej szkole, przybliżając jej cele oraz zachęcając dzieci i młodzież do uczestnictwa w niej.

Godzina dla Ziemi WWF ma skłonić wszystkich do refleksji nad wagą stojących przed ludzkością  wyzwań i zmotywować do podjęcia koniecznych działań dla ochrony środowiska Ziemi.

O godzinie 20:30 w sobotę 25-go marca 2023r. w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony naszego wspólnego domu – Ziemi.

Agnieszka Sz.