Get Adobe Flash player

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

31–maja każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Bez Papierosa – akcja edukacyjno - profilaktyczna, której celem jest zwiększenie świadomości ludzi na temat szkodliwości palenia papierosów oraz korzyści z rzucenia tego nałogu.

Wydarzenie to po raz pierwszy było obchodzone w 1987 roku z inicjatywy państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Miało ono zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz możliwe do uniknięcia ryzyko śmierci i chorób, które powoduje.

 

Każdego roku wydarzenie jest obchodzone pod innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed” i wskazuje na  ochronę młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego.


        

Branża tytoniowa celuje w młodzież dla osiągania zysków, tworząc nową falę uzależnień. Dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli we wszystkich regionach, a na całym świecie, według danych WHO z 2022r., szacuje się, że co najmniej 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu. Produkty takie jak elektroniczne papierosy i woreczki nikotynowe zyskują popularność wśród młodzieży.

W krajach europejskich należących do WHO pali tytoń 4 miliony dzieci  w wieku 13-15 lat. Wśród chłopców odsetek palących wynosi 11,5%, zaś wśród dziewczynek 10,1%.

Aby nadal zarabiać miliardy dolarów, przemysł tytoniowy musi zastąpić miliony klientów, którzy umierają i tych, którzy rzucają palenie każdego roku. Przemysł tytoniowy celowo sprzedaje śmiertelne uzależnienie młodym ludziom, dlatego należy podjąć wszelkie czynności, aby chronić obecne i przyszłe pokolenia przed nałogiem palenia /źródło informacji - Załącznik: Światowy Dzień bez Tytoniu 31 maja 2024 – PSSE Lipsko/.

Jedną z form ochrony młodzieży przed nałogiem palenia jest szeroko pojęta edukacja prozdrowotna prowadzona m.in. w szkołach.

   

W tym roku szkolnym uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej i klas I – III liceum uczestniczyli w zajęciach informacyjno-warsztatowych o szkodliwości palenia papierosów, zarówno tych tradycyjnych jak i e-papierosów.

Na podstawie pierwszego przygotowanego materiału prezentacyjnego uczniowie mieli możliwość zapoznania się z następującymi zagadnieniami:

- Co to jest uzależnienie od tytoniu i do czego prowadzi?

- Dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosy?

- Jak bardzo szkodliwy jest dym tytoniowy dla zdrowia palaczy i osób niepalących?

- Jakie choroby i inne negatywne skutki dotykają palaczy?

- Jak zachować się, gdy ktoś proponuje papierosa?

- Ile można zaoszczędzić na niepaleniu?

W związku z dużą popularnością e-papierosów wśród młodych palaczy – drugi przygotowany materiał prezentacyjny wzbogacił uczniów w następujące wiadomości:

- Co to są e-papierosy, jak są zbudowane, co wchodzi w ich skład?

- E-papierosy bez nikotyny i ich szkodliwość dla zdrowia.

- E-papierosy z nikotyną i jej zawartość w nich.

- Porównanie e-papierosów i papierosów tradycyjnych.

- Krótko- i długotrwałe następstwa używania e-papierosów dla zdrowia m.in. układu oddechowego, krążeniowo-naczyniowego, powstawania nowotworów.

- Dlaczego e-papierosy nie pomagają w rzuceniu nałogu palenia?

- E-papierosy a bierne palenie.

- Niebezpieczeństwo eksplozji e-papierosów.

Zaprezentowane młodzieży materiały informacyjne przyczyniły się do pogłębienia ich wiadomości na temat szkodliwości palenia papierosów i skłoniły do wielu refleksji, którymi uczniowie chętnie dzielili się na zakończenie zajęć.


 „O szkodliwości palenia powiedziano już wszystko i wiele razy,

… ale powtarzać wciąż trzeba”.

 

Mając na uwadze dobro nas wszystkich, powinniśmy na każdym kroku szerzyć zasady zdrowego stylu życia,
a papierosom mówić „NIE”!

A. Szczerska