Get Adobe Flash player

Edukacja globalna

PROGRAM  EDUKACJI  GLOBALNEJ  MDG’15


W dniach 12 – 16 grudnia 2011r  był realizowany w naszej szkole Program Edukacji Globalnej MDG’15 (ang. Millennium Development Goals 2015 – Milenijne Cele Rozwoju).

Jest to trzyletni międzynarodowy projekt edukacji globalnej, dzięki któremu ma być przybliżona nauczycielom i uczniom z województwa mazowieckiego tematyka poświęcona Milenijnym Celom Rozwoju, a przez to tematyka światowej walki z ubóstwem.

W ramach tego programu uczniowie klas I – III PG oraz I –III LO obejrzeli na godzinach wychowawczych film pt „ Szkoła z blachy”, a także zapoznali się z problemem ubóstwa i braku perspektyw rozwoju w krajach Globalnego Południa.


Film "Szkoła z blachy" dotyczy dostępu do edukacji w slumsie Mathare (Nairobi, Kenia), został zrealizowany przez Fundację Partners Polska w październiku i listopadzie 2010 r.
Przeznaczony jest dla  uczniów szkół ponadpodstawowych, instytucji naukowych oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w działalność edukacyjną na rzecz krajów Południa. Głównym celem nakręcenia filmu było stworzenie atrakcyjnego i rzetelnego materiału edukacyjnego, który posłuży podniesieniu świadomości polskiego społeczeństwa w zakresie warunków edukacji w miejskich slumsach w krajach rozwijających się i ich wpływie na szanse samodzielnego rozwoju tamtejszych społeczeństw.
 
Z rozmów z uczniami, po przeprowadzonych lekcjach wychowawczych, wynika, że odbierali film z dużym zaciekawieniem, a zawarte w nim treści przybliżyły im jakże przygnębiające realia życia  mieszkańców najbiedniejszych  krajów świata, żyjących w skrajnym ubóstwie, często bez regularnych i pełnowartościowych posiłków, bez dostępu do wody, sanitariatów, lekarzy, szkolnictwa i informacji, bez cienia szansy na życie, jakie możemy prowadzić np. my. Projekcja filmu zmuszała młodzież do refleksji, że nie wszyscy ludzie na świecie mają te same możliwości życia i funkcjonowania, że my jesteśmy w bardzo uprzywilejowanej grupie stanowiącej mniejszość w stosunku do mieszkańców Ziemi borykających się z problemem ubóstwa i braku perspektyw rozwoju, że świat jest jedną „globalną wioską” podzieloną nadal granicą ubóstwa na obszary biedy i dobrobytu – Globalnego Południa i Globalnej Północy. 

 

Realizacja  Programu Edukacji Globalnej MDG’15 była wartościowym źródłem informacji dla młodzieży naszej szkoły i skłoniła do wielu refleksji.