Get Adobe Flash player

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS - 2023

Od 1988 roku dzień 1-go grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Celem obchodów tego dnia jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS podejmowanych na całym świecie.

 HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2022 roku:

  • 39 000 000 osób żyło z HIV;
  • 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
  • wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV;
  • 29 800 000 osób żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

Wiedza na temat wirusa HIV i choroby AIDS jest podstawą profilaktyki i rozwoju świadomości społeczeństwa. Tylko wiedza i świadomość zagrożenia może uchronić ludzi przed zakażeniem wirusem HIV, może uratować życie.

Tegoroczne hasło przyjęte przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).

Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.

„Koniec AIDS jest możliwy, jest w naszym zasięgu” – mówi dyrektor wykonawcza UNAIDS Winnie Byanyima. „Aby podążać ścieżką, która położy kres AIDS, świat musi pozwolić społeczeństwom być liderami”.

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami i bliskimi. Obecność czerwonej kokardki w sferze publicznej podczas obchodów tego dnia przypomina, że osoby zarażone wirusem i te, które już chorują, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Powinny zatem mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w obchody tego dnia. Z tej okazji została przygotowana gazetka tematyczna zawierająca informacje na temat HIV/AIDS. Uczniowie liceum zostali zapoznani z problematyką HIV/AIDS – poznali budowę wirusa HIV, jego biologię, namnażanie, działanie na układ odpornościowy człowieka, drogi transmisji do organizmu; poznali sytuację epidemiologiczną na świecie; prześledzili historię rozwoju pełnoobjawowego AIDS; omówili testy na obecność wirusa w organizmie i sposoby leczenia antywirusowego. Uczniowie pracowali metodą warsztatową z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych „Żyję bez ryzyka HIV/AIDS”.