Szukamy haka ...
LICEALISTKI Z SIENNA SZUKAJĄ HAKA NA RAKA
W bieżącym roku szkolnym grupa uczennic z klasy pierwszej podjęła się udziału w V edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”, dedykowanej profilaktyce raka jelita grubego:
1.Weronika Borek
2.Aleksandra Gorycka
3.Magda Kępczyk
4.Magdalena Krakowiak
Mam Haka na Raka to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego.
Program skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Jednym z jego nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych.
Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie). W myśl tej zasady, program aktywizuje młodych Polaków i zachęca ich do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności.
Zarówno działania na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolska kampania społeczna, opracowana przez uczestników i emitowana po każdej edycji, mają szansę realnie przyczynić się do zmiany statystyk zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe w Polsce, wspierając tym samym Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Program wnosi nową jakość do polskiej ochrony i promocji zdrowia, w sposób naturalny wykorzystując potencjał młodego pokolenia – m.in. siłę perswazji, niekonwencjonalny sposób myślenia czy potrzebę aktywnego współtworzenia otaczającej rzeczywistości.
Program, realizowany równolegle do roku szkolnego, ma charakter cykliczny. Każda z edycji dedykowana jest innemu nowotworowi.
Celem Programu jest zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową.
W Polsce co godzinę na raka jelita grubego umiera 1 osoba. Świadomość dostępnej profilaktyki tego nowotworu jest bardzo niska. Akcje młodzieży dają szansę na uzmysłowienie Polakom, jak ważne jest korzystanie z badań profilaktycznych, a ich nagłośnienie pozwala na przełamanie pewnego kulturowego tabu i podjęcie trudnego tematu, jakim jest rak jelita grubego.
Głównym zadaniem postawionym przed młodymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej.
W V edycji programu biorą udział 742 zespoły, czyli ok. 3710 uczniów.
Najwięcej uczestników zgłosiło się z województwa mazowieckiego, bo aż 103 grupy.
Informacje o podejmowanych działaniach przez „Hakerki z Sienna” umieszczane będą na stronie internetowej – jej adres wkrótce podamy.