Get Adobe Flash player

„LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” – REALIZACJA ZAKUPÓW CZ. 1

Wakacje w pełni a w naszej szkole trwają prace przygotowujące do realizacji programu „Laboratoria Przyszłości”.

Program finansowany jest z środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w postaci środków finansowych, dla jednostek samorządu terytorialnego będących organami prowadzącymi publiczne szkoły podstawowe dla dzieci i młodzieży lub publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

 Realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

W ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości” organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu miliony polskich uczniów, w tym również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Teofila Banacha w Siennie będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie. To umożliwi dzieciom i młodzieży zdobywanie praktycznych umiejętności, niezbędnych w codziennym życiu.

Ruszamy pełną parą od 1 września 2022r, ale już teraz urządzamy pracownie, instalujemy sprzęt i wyposażenie, szukamy ciekawych pomysłów, aby od września realizować zajęcia, które pozwolą naszym uczniom rozwijać swoje zainteresowania. Będziemy więc konstruować, eksperymentować, wykonywać praktyczne zadania, gotować, szyć, ćwiczyć i uczyć się przez zabawę!

Nasza szkoła, jak wiecie z poprzedniego artykułu, otrzymała na ten cel 76200 zł. Część z tej kwoty (około 60%) wydatkowana została już w 2021 roku.

Zakupiono profesjonalny sprzęt audio – wideo, w tym aparat fotograficzny do wideoblogów i kamerę wraz z akcesoriami, oświetlenie,  mikrofon, mikroport, gimbal oraz statyw. Będziemy to wykorzystywać m.in.: do dokumentowania życia szkoły, podczas imprez i uroczystości szkolnych, wycieczek klasowych, oraz rozwijania zainteresowań fotograficznych i filmowych naszych uczniów.

Wzbogacono również pracownię komputerową o pracownię druku 3D,  drukarkę 3D z zestawem filamentów. Wykorzystanie jej na zajęciach pozwoli kształtować wyobraźnię uczniów i umożliwi oswojenie z nowoczesną technologią, która jest coraz częściej wykorzystywana w różnych dziedzinach życia.   

Dla przyszłych konstruktorów, programistów, miłośników automatyki i robotyki zakupiono klocki LEGO Education SPIKE Prime, zestaw z mikrokontrolerem BeCreo, stację lutowniczą, oraz zestawy Arduino i Photon: Robotyka i Sztuczna Inteligencja.

Uczniowie będą również mogli rozwijać swoje pasje kulinarne. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” zakupiono wyposażenie kuchenne m.in.: kuchenkę elektryczną z piekarnikiem, lodówkę, blender, opiekacz, zestaw garnków i półmisków oraz wagę kuchenną.  Będziemy więc gotować, piec, przygotowywać wspaniałe potrawy, ale przede wszystkim kształcić zdrowe nawyki żywieniowe i uczyć się pracy zespołowej.

Będzie się działo! :) Na pewno, każdy znajdzie coś dla siebie!

W kolejnym artykule przedstawimy informację o pozostałych zakupach i pomysłach na ich wykorzystanie.