Get Adobe Flash player

Uczniowie z PSP w Jodłówce Tuchowskiej

20 maja 2019 roku wyjechaliśmy na zieloną szkołę do Domu Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej. W trakcie podróży zatrzymaliśmy się w Muzeum Drogownictwa wraz ze skansenem w Szczucinie, gdzie  zwiedzaliśmy eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów. Obok budynku, na niewielkim wzniesieniu wybudowanym w formie spiralnej alejki, spacerując podziwialiśmy skansen maszyn drogowych. Niebywałą atrakcją  była możliwość „pokierowania” różnego typu maszynami używanymi do budowy lub utrzymania dróg i zrobienie pamiątkowych zdjęć. Następnie ruszyliśmy w dalszą podróż.

W Jodłówce Tuchowskiej w DWD powitała nas miejscowa kadra pedagogiczna, zostaliśmy zapoznani z obowiązującymi zasadami pobytu i regulaminami, zaś po zakwaterowaniu oraz krótkim odpoczynku udaliśmy się na obiad.

Każdy dzień pobytu na zielonej szkole wypełniony był  mnóstwem ciekawych zajęć. Poznawaliśmy atrakcje turystyczne i wartości historyczne Jodłówki Tuchowskiej, zwyczaje i obrzędy oraz stroje i tańce regionalne. W ramach dnia regionalnego uczestniczyliśmy w degustacji  prołzioków - przysmak znany na Pogórzu Ciężkowickim. Braliśmy   udział w zajęciach rekreacyjno – sportowych takich jak: ćwiczenia ogólnorozwojowe na siłowni, mini turniej bilarda, mini turniej futbolu stołowego, gumizela (jak wielkie hula- hoop). Uczestniczyliśmy w  Familiadzie, konkursie „Mam talent”, w zajęciach dotyczących sztuki cyrkowej, quizach zoologicznych, oraz zajęciach artystycznych związanych z japońską sztuką składania papieru.

Niewątpliwą i niezapomnianą ( nieźle zmokliśmy w drodze powrotnej ) atrakcją była piesza wycieczka na Brzankę ( 534 m n.p.m.), gdzie podczas prawie dwugodzinnej wędrówki na wzgórze podziwialiśmy  faunę i florę okolicy,  park krajobrazowy pasma Brzanki, Bacówkę oraz poznaliśmy historię partyzantów na Ratówkach w czasie II wojny światowej.

Podczas pobytu nie zabrakło również zajęć kulturalno – rozrywkowych takich  jak dyskoteka z  fantastycznymi układami choreograficznymi. Nauczyliśmy się miedzy innymi  tańczyć belgijkę. Uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym przy ognisku, podczas którego poznaliśmy uczestników zielonej szkoły z Warszawy i Radomia. W piątkowe popołudnie odbył się w naszej grupie  pokaz mody i fryzur. Wszyscy świetnie bawiliśmy się. Następnie odbyło się uroczyste zakończenie turnusu, podczas którego  wiele osób z grupy PSP w Siennie otrzymało dyplomy za najlepsze wyniki w turniejach, konkursach i pokazach odbytych w czasie trwania turnusu.

Pobyt na zielonej szkole był dla nas wspaniałym, mile i owocnie spędzonym czasem. Mimo niezrealizowanej wycieczki do Krynicy Górskiej z powodu niesprzyjającej pogody i alertu przeciwpowodziowego spędziliśmy fantastyczne i niezapomniane chwile podczas zielonej szkoły w DWD w  Jodłówce Tuchowskiej.