Get Adobe Flash player

Świętowanie z jabłkiem

Owoców jest wiele na świecie,

Ale najlepsze jabłko przecież!

Takie czerwone, okrąglutkie,

Takie soczyste i kruchutkie.

 

Jabłko  Można mówić  o nim wiele. Pojawiało się już w Biblii, w greckich mitach, a w kulturze rzymskiej istniała nawet bogini, patronka sadów i owoców o imieniu Pomona. Jabłko jest też wraz z koroną i berłem jednym z insygniów władzy królewskiej. Owoc ten przyczynił się do rozkwitu nauki. Podobno Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia dzięki temu, że jabłko spadło mu na głowę. Nie mniejsze zasługi ma jabłko w literaturze dziecięcej - co prawda zatrute, ale miało ważną rolę w opowieści o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, którą zna każdy przedszkolak.

Przechodząc do jabłka w jego własnej owocowej postaci, w PSP w Siennie miało ono swoje święto 27 listopada 2018 roku. Tego dnia z jabłkiem świętowały dzieci z klas „0” i  I – III wraz ze swoimi wychowawczyniami, dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Siennie mgr Czesławem Sieczką oraz przedstawicielkami Samorządu Uczniowskiego PSP.  Dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowały okolicznościowy wystrój klas, tematyczne plakaty,  ciekawe kompozycje w wazonach, jak również  klasowe emblematy oczywiście z jabłkiem w roli głównej. Ważnym momentem  były odwiedziny poszczególnych klas przez pana  dyrektora i przedstawicielki SU. Podczas tych spotkań pan dyrektor podkreślał znaczenie owoców i warzyw w codziennej diecie każdego dziecka, szczególnie polskich jabłek tak bardzo cenionych ze względu na wartości odżywcze i walory smakowe. Uczniowie również mieli okazję do podzielenia się wiedzą na ten temat.

 Na okoliczność szkolnego świętowania każda klasa otrzymała od Samorządu Uczniowskiego do swojej pracowni pamiątkową dekorację oraz smaczne jabłka do zjedzenia na drugie śniadanie.

 

Samorząd Uczniowski składa  podziękowanie panu dyrektorowi ZSO w Siennie mgr Czesławowi Sieczce
za ogromne zaangażowanie na rzecz szkolnego dnia jabłka.