Get Adobe Flash player

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 LISTOPADA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ,  

to w naszej szkole dzień dobrych uczynków

i pozytywnych emocji.

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w 1973 roku dwaj bracia Brian i Michael Mc Cormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny między Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, że walka zbrojna szkodzi. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy.

 Obecnie to święto jest już obchodzone w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. Jego cele są następujące: uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu międzypokoleniowego, jak również wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji oraz uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się  podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.

 Życzliwość bez wątpienia odgrywa doniosą rolę  w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić  w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły od dawna czynią starania, aby wprowadzić modę na życzliwość i kulturę osobistą. Ten dzień stał się doskonałą okazją do rozpowszechniania idei ludzkiej serdeczności, ponieważ był jednym z dni zadaniowych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole. Uczniowie pod okiem swoich nauczycieli języka polskiego, języka angielskiego i języka niemieckiego przygotowywali pozdrowienia skierowane do dzieci i młodzieży z całego świata. Zapisane na kolorowych liściach zostały przez uczniów umieszczone na specjalnie przygotowanym drzewku, które przyozdobiło szkolny korytarz. Działanie to okazało się bardzo sympatycznym gestem jednych ludzi w kierunku innych, uwrażliwiło oraz wzbudziło pozytywne emocje w szkolnej społeczności.

Poprzez to przedsięwzięcie pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem.