Get Adobe Flash player

„Ku niepodległej”

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas O – VIII i oddziałów gimnazjalnych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Siennie uczestniczyli w specjalnym programie upamiętniającym 123 lata walki o wolność Narodu Polskiego. Grupa artystyczna Rekonstrukto 24.09.2018 roku  zaprezentowała naszym uczniom nietypową lekcję historii pt „Ku niepodległej”. Omawiając sytuację Polaków w czasach zaborów, powstania narodowe i I wojnę światową, prezentowali stroje : szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich oraz kolekcję replik broni używanej przez powstańców i  w  I wojnie światowej.

Podczas pokazu  niektórzy uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy historycznej. Przebrani w stroje z epoki, prezentowali broń, wybrane fragmenty walki i wyczerpująco odpowiadali  na pytania zadawane przez prowadzących. Dziewczęta- ochotniczki miały okazję wystąpienia w roli sanitariuszek. Powodzeniem wśród chłopców cieszyła się musztra żołnierska będąca ważnym elementem kultury patriotycznej.

Wyjątkowa lekcja historii upamiętniająca dążenia niepodległościowe Polaków, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów  i zapewne  na długo pozostanie w ich  pamięci.