Get Adobe Flash player

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO 2021

10 października na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Został on zapoczątkowany w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w celu upowszechnienia potrzeby dbania o higienę umysłu oraz dobre samopoczucie. Głównym założeniem projektu było również szczególne zwrócenie uwagi i pomoc osobom z zaburzeniami w naszym otoczeniu oraz ulepszanie opieki medycznej dla chorych psychicznie.

 Główne cele Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego to:

  • profilaktyka zaburzeń psychicznych,
  • zapewnienie pomocy osobom zmagającym się z chorobami psychicznymi,
  • akcje na rzecz przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących,
  • edukacja dotycząca rodzajów i objawów zaburzeń psychicznych,
  • edukacja dotycząca sposobów radzenia sobie ze stresem i presją społeczną.

Tegorocznym hasłem przewodnim akcji jest ,,Zdrowie psychiczne w nierównym świecie". Temat ten ma na celu podkreślić dysproporcję, jaka występuje między dostępem do pomocy psychologicznej w krajach bogatych oraz tych mniej zamożnych. Niezależnie od pochodzenia i wysokości dochodów w poszczególnych państwach usługi w zakresie zdrowia psychicznego należą się każdej potrzebującej ich osobie.

Niestety, zdrowie psychiczne Polaków ma się coraz gorzej. Liczba osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami na tle psychicznym stale rośnie. W 2012 roku został opublikowany raport z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego. Wynika z niego, że aż u 23,4% osób rozpoznano przynajmniej jedno z zaburzeń psychicznych, 10% zmaga się z nerwicami, a 1,8% z fobią społeczną. Wskazano też, że na depresję może cierpieć nawet 1 milion Polaków. Natomiast już w kolejnych raportach wskazano, że nawet u 30% osób powyżej 18. roku życia obserwuje się obniżenie nastroju, przewlekły lęk i rozdrażnienie. Statystyki te byłyby dużo wyższe, gdyby uwzględniono w nich dzieci i młodzież.

Stanu zdrowia psychicznego Polaków nie poprawia również trwająca pandemia koronawirusa. Zgodnie z badaniami UCE Research nawet 80% badanych zgłasza pogorszenie nastroju w odniesieniu do czasu sprzed pandemii. Niestety, zdecydowana większość z nich nie szuka specjalistycznej pomocy. Jako główną przyczynę zaburzeń wymienia się w tym przypadku izolację społeczną.

Czynnikami, które wpływają na pogorszenie stanu psychicznego mogą być, m. in.: przewlekły stres, coraz szybsze tempo życia, w którym często zapominamy o dbaniu o zdrowie także to psychiczne, ale również rozwój cywilizacyjny. Przyczyn chorób psychicznych jest o wiele więcej, jednak w każdym przypadku należy odpowiednio wcześnie zwrócić się po pomoc. Jeśli stacjonarnie taka możliwość nie istnieje, warto skorzystać z bezpłatnych telefonów wsparcia.

 

800 70 2222 - Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (dostępny całodobowo )

116 111 - Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (dostępny w godzinach 12-2 )

116 123 - Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych ( dostępny w godzinach 14-22 )

800-120-002 - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie:

801-033-242 - Infolinia Anonimowych Alkoholików:

800-108-108 - Bezpłatna Linia Wsparcia dla Osób po Stracie Bliskich Fundacji Nagle Sami:

 

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizowane są szerokie akcje informacyjne i edukacyjne. W naszej szkole z okazji tego dnia została przygotowana gazetka edukacyjna zawierająca informacje na temat tego, w jaki sposób można na co dzień dbać o swoje zdrowie psychiczne. Ponadto na gazetce znalazły się piękne i wymowne w swej treści plakaty przygotowane przez uczniów naszego liceum: Julię, Aleksandrę, Szymona i Bartka. Gazetkę wraz z pracami uczniów można obejrzeć na szkolnym korytarzu.

 

Julia Lesiak – klasa II LO

Katarzyna Ogórek – psycholog szkolny