Get Adobe Flash player

Marsz Pamięci Armii Krajowej

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni

Swej przeszłości, nie jest godzien

Szacunku teraźniejszości ani prawa

do przyszłości”

 W dniu 27 września 2019 roku uczniowie klasy pierwszej naszego liceum wzięli udział w Trzecim Marszu Pamięci Armii Krajowej Ziemi Iłżeckiej, Świętokrzyskiej i Radomskiej im. kom. AK Antoniego Hedy „Szarego”.

Udział w uroczystościach  to dla nas bardzo ważne przeżycie, doskonała lekcja „ żywej historii”, okazja do poznania miejsc tak ważnych w historii naszej „Małej Ojczyzny”, które odcisnęły niezapomniany ślad w walce narodowowyzwoleńczej Polaków.

Po zbiórce uczestników na parkingu przy Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach i zapoznaniu się ze sprawami organizacyjnymi nastąpiła prezentacja wybranych treści książki A. Hedy „Wspomnienia Szarego”. Następnym punktem, jaki zaplanowali organizatorzy,  było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami zamordowanych przez okupanta: leśników, Akowców i Żołnierzy Wyklętych PS. „Szary” i „Robur”. Oddaliśmy w ten sposób symboliczny  hołd poległym w obronie Ojczyzny żołnierzom, którzy bohatersko stawili opór niemieckiemu najeźdźcy.

Kolejnym punktem naszej przygody z historią stała się Leśniczówka   w Klepaczach. Zwiedziliśmy istniejącą tam Izbę Pamięci Antoniego Hedy  „Szarego”, jednego z najwybitniejszych dowódców oddziałów Armii Krajowej na ziemi świętokrzyskiej. W tej to właśnie leśniczówce Klepacze podczas II wojny światowej „Szary”  i jego ludzie korzystali  z gościnności leśników. To miejsce to również okazja do złożenia hołdu poległym bohaterom, co uczyniliśmy poprzez złożenie wiązanek kwiatów.

Ostatnim miejscem, które było zaplanowane na ten dzień, to obóz partyzancki „ Baszta” w Piotrowym Polu. To tam w dniach 1-2 października 1944 roku doszło do kilkutysięcznej niemieckiej obławy na zgromadzonych w obozie  około 600 partyzantów. Była to największa w regionie bitwa Armii Krajowej, znana pod nazwą „Bitwa pod Piotrowym Polem”. W bitwie zginęło 59 partyzantów, w tym 11 żołnierzy radzieckich, a około 40 trafiło do niewoli.

Na zakończenie mogliśmy podsumować nasze dzisiejsze przeżycia przy ognisku i smacznej kiełbasce. Wszyscy razem stwierdziliśmy, że znów za rok spotkamy się, aby  jeszcze bardziej zgłębić wiedzę o Tych, którzy wywalczyli nam wolną Ojczyznę.

O tym nie wolno zapomnieć!