Get Adobe Flash player

Wiosna w Lublinie

Dnia 20.03.2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Siennie pod opieką nauczycieli P. Dominiki Kiszki, P. Agnieszki Szczeciny, P. Renaty Wosiek oraz P. Pawła Karwickiego uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Lublina. Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Państwowym Muzeum na Majdanku, które powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, szczególnie poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Miejsce to zrobiło na uczniach ogromne wrażenie oraz uświadomiło im jak cenny jest pokój na świecie.

 Kolejnym punktem programu była wizyta w kinie Cinema City na projekcji filmu pt. "Kurier" w reżyserii  Władysława Pasikowskiego. Film opowiadał historię słynnego kuriera z Warszawy Jana Nowaka Jeziorańskiego, którego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Uczniowie byli pod wrażeniem zarówno samej fabuły filmu jak i gry aktorskiej.

Na zakończenie wycieczki wybraliśmy sie z nasza młodzieżą do lubelskich podziemi, aby poznać bliżej historię tego miasta. To ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Spacer dostarczył wielkich emocji i był jednocześnie wędrówką w czasie pozwalającą odkryć naszej grupie przeszłość miasta. Historię Lublina przybliżyły nam makiety ukazujące miasto od VIII do XVI w. W podziemiach znajdowały się także dwie makiety przedstawiające dawne panoramy miasta: najstarszy widok Lublina z XVI w. i najbardziej znany widok z pierwszej połowy wieku XVII. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem,  ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina(1719). Wizualizacja została stworzona na podstawie obrazu znajdującego się w kościele ojców dominikanów (będącego pamiątką owego pożaru) i archiwalnych źródeł pisanych.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Sienna, już planując kolejną wspólną wycieczkę.