Get Adobe Flash player

#StrajkDlaKlimatu – szkolna akcja na rzecz ochrony klimatu

W piątek 14-go grudnia nasza szkoła włączyła się w „Akcję dla klimatu”, która miała formę symbolicznego strajku szkolnego. Poprzez to przedsięwzięcie młodzież Liceum wyraziła swój niepokój o przyszłość naszej planety, skutki globalnego ocieplenia i zmian klimatu, a także wyraziła swoją solidarność z działaniami protestowymi młodej aktywistki ze Szwecji – Grety Thunberg. Młodzież założyła w dniu „Strajku Dla Klimatu” niebieski ubiór, miała niebieskie wstążki i balony oraz plakat akcji i specjalnie przygotowane ulotki informacyjne. Wykonane zostały również solidarnościowe zdjęcia z tej akcji, które znajdą się na facebooku Greenpeace. Nasza szkoła pojawi się także na mapie strajków na stronie https://cop24climatestrike.com/. Akcję siennieńskiej młodzieży zaszczyciła swoją obecnością pani Dyrektor Marzena Czerwonka.

 Udział w akcji był dla uczniów niezapomnianą lekcją ekologii, na której mogli bardziej skupić się nad zagadnieniami zmian klimatu na świecie i ich drastycznymi skutkami mogącymi doprowadzić do katastrofy klimatycznej, pokazać swoją troskę o klimat oraz obawę  o przyszłość Ziemi.

A teraz kilka słów o Grecie Thunberg – 15-letniej niesamowicie inspirującej Szwedce, która podjęła decyzję, by w piątki strajkować dla klimatu: „Mam moralny obowiązek, by to robić. Chcę by politycy skupili się na kwestii klimatu   i potraktowali tę sprawę jak kryzys” – czytamy w jednym z wywiadów.

Od blisko 20 tygodni Greta w każdy piątek po lekcjach udaje się samotnie pod gmach szwedzkiego parlamentu z planszą z napisem „SKOLSTREJK FOR KLIMATET” (Szkolny Strajk Dla Klimatu). „Będę demonstrować w każdy piątek, dopóki nasi politycy nie zrealizują postanowień Porozumienia paryskiego oraz nie wycofają szybko paliw kopalnych” – powiedziała młoda aktywistka. Dzięki Grecie, młode osoby z całego świata, zainspirowane jej postawą, utworzyły ruch Fridays for Future i na różny sposób w piątki organizują protesty, by przypomnieć, że od decyzji polityków zależy ich przyszłość i przyszłość Ziemi.

Greta została zaproszona na Szczyt Klimatyczny ONZ – COP24, który odbył się w dniach 02–16.12.2018r w Katowicach, rozmawiała o klimacie i sprawiedliwości klimatycznej z sekretarzem generalnym ONZ – Antonio Guterresem. Poza tym, na piątek 14-go grudnia ponownie zaplanowała protest dla klimatu z przesłaniem dla polskiej młodzieży: „Chciałabym zainspirować także młodych ludzi w Polsce. Takich dziewczyn jak ja jest na świecie naprawdę dużo. Niech każdy z nas zaprotestuje, czasu jest coraz mniej”.

Greta inspiruje swoją postawą i zaangażowaniem w trosce o klimat Ziemi dziesiątki młodych ludzi ze szkół w Szwecji, a także na świecie. Dołączają do niej uczniowie i szkoły z różnych krajów, o czym można się przekonać oglądając mapę strajków, na której pojawi się również nasza szkoła./Artykuł przygotowano w oparciu o informacje zawarte na stronach Internetu/

A.S.