Get Adobe Flash player

Nasi licealiści w Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu

Zespół Akrobacyjny Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu obchodził jubileusz 20-lecia.Było też święto jednostki na Sadkowie- i my tam byliśmy !!!

 Podczas piątkowego jubileuszu 20-lecia Zespołu Akrobacyjnego Orlik oraz święta 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu do jednostki wojskowej na Sadkowie mógł wejść każdy, kto chciał zobaczyć z bliska czym zajmują się piloci i jak działa lotnisko. Z tej okazji skorzystali uczniowie klas pierwszych i drugich naszego liceum w Siennie pod opieką nauczycieli- pani Bożeny Fury i Dominiki Kiszki oraz pana Krzysztofa Sieczki i Wojciecha Krycka.  Młodzież mogła obejrzeć sprzęt wojskowy oraz zobaczyć z bliska różne typy statków powietrznych.

Nie zabrakło samolotów Orlika i M-28 Bryza, a także odrzutowego TS-11 Iskra, czy śmigłowca SW-4. Największe zainteresowanie wzbudzała najnowsza maszyna, używana w szkoleniu pilotów podchorążych, czyli włoski M-346 Master, nazwany Bielikiem. Grupa młodzieży z liceum w Siennie spędziła na lotnisku cały dzień. Największą atrakcją była możliwość siedzenia za sterami prawdziwego samolotu, ale też rozmowy z pilotami, a zwłaszcza z naszym pilotem- przewodnikiem kapitanem Jackiem Rogalą. Dodatkową atrakcją  dla naszej młodzieży było przymierzanie wojskowych spadochronów, a fachowego instruktażu w tej kwestii udzielał im między innymi kapitan Michał Dmytryk.

Później wojskowi, ich goście oraz nasza młodzież brała udział w uroczystej mszy świętej, której przewodniczył biskup Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Po nabożeństwie była defilada wojskowa i przegląd pododdziałów, którego dokonał wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Honory gospodarzy pełnili pułkownik Wojciech Pikuła, dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz pułkownik Jan Skowroń, dowódca 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Wśród gości był między innymi wicewojewoda Artur Standowicz, posłowie Anna Maria Białkowska, Leszek Ruszczyk, Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak, radny wojewódzki Zbigniew Gołąbek oraz wójt naszej gminy czyli pan Mariusz Strąk wraz z przewodniczącym Rady Gminy panem Romanem Markiewiczem. Najlepszym żołnierzom i personelowi bazy wręczano odznaczenia oraz awanse. Całość zwieńczyła uroczysta defilada wojskowa, wspaniały koncert orkiestry wojskowej  oraz przelot Biało – Czerwonych Iskier z Dęblina. Nasza mlodzież była pod wrażeniem calej uroczystości i z cała pewnością na długo pozostanie ona w ich pamięci.