Get Adobe Flash player

Symboliczna adopcja pantery śnieżnej

Razem z WWF Polska wspieramy zagrożone gatunki - symboliczna adopcja pantery śnieżnej. Jednym z działań w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej’2017 była akcja symbolicznej adopcji zagrożonej wyginięciem pantery śnieżnej.

W tym celu  przy pomocy SU LO zostały zebrane pieniądze na wykup Certyfikatu Adopcyjnego od WWF Polska, która jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a jej misją jest powstrzymanie szybko postępującej degradacji przyrody.

Biorąc udział w tej akcji nasza szkoła wspiera ochronę całej populacji pantery śnieżnej, a nie jednego konkretnego kota, oprócz tego przyczynia się do szerzenia wiedzy na temat irbisa śnieżnego. Dzięki temu działaniu uczniowie mieli możliwość poznać bliżej jeden z gatunków zagrożonych wyginięciem – gatunek pięknego, egzotycznego kota.

 Uczennice klas drugich gimnazjum przygotowały plakaty informacyjne o tym zwierzęciu i akcji jego symbolicznej adopcji. Przedsięwzięcie to spotkało się z dużą aprobatą uczniów i nauczycieli naszej szkoły, dzięki czemu udało się uzbierać pieniądze i wykupić Certyfikat Adopcyjny.

Wszyscy darczyńcy udowodnili swoim gestem, że nie jest im obojętna ochrona przyrody na Ziemi.

 

Zostaliśmy wirtualnym przyjacielem irbisów śnieżnych.

 

A teraz trochę informacji o naszym podopiecznym…

„Irbis śnieżny (zwany też panterą śnieżną) to jeden z najpiękniejszych dzikich kotów na Ziemi. Dumny władca śniegu o wspaniałym cętkowanym futrze. Jego populacja topnieje w zatrważającym tempie”.

„(…) występuje w górach centralnej Azji. Na tym ogromnym obszarze liczącym trzy miliony kilometrów kwadratowych (dziesięciokrotnie większym niż Polska) zostało zaledwie cztery tysiące irbisów, a ich liczebność wciąż się zmniejsza. W Mongolii (…) zostało ich między 500 a 1000 osobników. Irbisy zamieszkują skaliste partie gór, zwykle powyżej granicy lasu. Polują na różne gatunki ptaków i ssaków, a w szczególności na żyjące w wysokich górach dzikie owce i koziorożce.

Z powodu wkroczenia człowieka na górskie pastwiska, irbisom coraz trudniej zdobyć pożywienie. Domowe owce, kozy, krowy i jaki, których liczba wciąż rośnie, konkurują o pokarm z dzikimi zwierzętami roślinożernymi, które są wypierane z najlepszych pastwisk. Wskutek tego spada liczebność dzikich owiec i koziorożców.

Głodujące irbisy, które nie mogą upolować dostatecznej ilości dzikich zwierząt, zaczynają polować na zwierzęta domowe. Wówczas są zabijane przez broniących swoich stad pasterzy. Irbisy są również zabijane przez kłusowników ze względu na piękne, puszyste futro oraz aby sprzedać na czarnym rynku różne części ich ciała – kości, pazury, mięso – uznawane (zupełnie bezpodstawnie) w tradycyjnej medycynie chińskiej za lekarstwa i afrodyzjaki. Irbisy przypadkowo wpadają również w metalowe potrzaski zastawiane na inne zwierzęta (…). Taki potrzask nie zabije od razu irbisa, ale może go okaleczyć uniemożliwiając mu polowanie, co prowadzi do powolnej śmierci zwierzęcia z głodu lub zakażenia.

Aby uratować irbisy śnieżne we wszystkich dwunastu krajach Azji, w których jeszcze żyją trzeba jak najszybciej podjąć skuteczne   działania na rzecz powstrzymania ich zabijania.

Pierwszym, już zakończonym, etapem ochrony tego gatunku było zamontowanie fotopułapek umożliwiających zarejestrowanie obecności panter oraz oczyszczenie miejsc ich pojawiania się z potrzasków. Potrzaski – aż 234 sztuki – zebrały dzieci z pasterskich osad w ciągu 2 miesięcy”.

Rozpoczęcie drugiego etapu ochrony pantery śnieżnej to nie tylko dalszy monitoring gatunku, ale także „(…) pozyskanie pełnej akceptacji pasterzy dla obecności irbisa śnieżnego w ich sąsiedztwie – do traktowania tego pięknego zwierzęcia nie jako wroga, lecz jako współmieszkańca, który jest powodem do dumy (…)”.

Mieszkańcy  gór centralnej Azji dzięki oglądaniu nagrań z fotopułapek, wymienianiu się informacjami o spotkaniach z irbisami oraz dzięki specjalnie dla nich przygotowanym materiałom edukacyjnym i wydarzeniom kulturalnym poświęconym potrzebie ochrony irbisów będą  mogli lepiej poznać i polubić te płochliwe, tajemnicze koty.

Na takie właśnie działania potrzebne jest  wsparcie finansowe. (informacje pochodzą ze strony internetowej https://pomagam.wwf.pl/panteratv/)